Line Up

County Championships at Baynard Stadium!!!
We need all the support we can get for this big team competition.  Some of the best athletes in the state will be competing.  What a great opportunity for amazing competition. 
All athletes are to arrive by the beginning of the meet each day to cheer your teammates on. 
We are allowed to use the locker room at Baynard, but that is SALESIANUM ATHLETES ONLY!!!  No other athletes, coaches or family members are allowed into that locker room. 
Please check the line up below for time schedule and events.  The meet may run up to :15 ahead of schedule, but no more. 
 

2014 NEW CASTLE COUNTY MEET TIME SCHEDULE:

Friday, May 9 FIELD EVENTS

 

2:30 Girls’ Shot Put Throw FINALS

3:30 Boys’ Triple Jump FINALS

·         Wilhelm

·         Haines

3:30 Girls’ Pole Vault FINALS

3:30 Girls’ Long Jump FINALS

5:30 Boys’ Shot Put FINALS

·         Lewis

·         Berkman

 

Friday, May 9 RUNNING EVENTS

3:30 Girls 3200 Heats UNSEEDED

4:00 Boys 3200 Heats UNSEEDED

·         ?

4:25 Girls’ 100 Meter Dash PRELIMS

4:35 Boys’ 100 Meter Dash PRELIMS

·         Lu

·         Fresconi

4:50 Girls’ 100 Meter Hurdles PRELIMS

5:05 Boys’ 110 Meter Hurdles PRELIMS

·         Wilhelm

·         Filosa

5:15 Girls’ 4x800 Meter Relay FINALS

5:40 Boys’ 4x800 Meter Relay FINALS

·         Hanson, Parker, Insley, Walker

6:10 Girls’ 100 Meter Dash SEMIS

6:25 Boys’ 100 Meter Dash SEMIS

·         If you make it back…

6:35 Girls’ 100 Meter Hurdles SEMIS

6:45 Boys’ 110 Meter Hurdles SEMIS

·         If you make it back…

6:55 Girls’ 200 Meter Dash PRELIMS

7:05 Boys’ 200 Meter Dash PRELIMS

·         Ruane

·         Williams

7:15 Girls’ 3200 Meter Run SEEDED

7:30 Boys’ 3200 Meter Run SEEDED

·         P. Hally

·         Higley

7:45 Girls’ 200 Meter Dash SEMIS

7:55 Boys’ 200 Meter Dash SEMIS

·         If you make it back…

8:00 END OF DAY ONE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saturday, May 10 FIELD EVENTS

 8:30 Boys’ Discus Throw @ AI DuPont FINALS

·         Berkman

·         Lewis

11:00 Girls’ Discus Throw @ AI DuPont FINALS

12:00 Boys’ Long Jump FINALS

·         Wilhelm

·         Concha

12:00 Girls’ High Jump FINALS

12:00 Boys’ Pole Vault FINALS

·         Matt

·         Nate

12:00 Girls’ Triple Jump FINALS

1:30 Boys’ High Jump FINALS

·         Burns

·         Mase

Saturday, May 10 RUNNING EVENTS

2:00 Girls’ 100 Meter Hurdles FINALS

2:10 Boys’ 110 Meter Hurdles FINALS

·         If you make the finals…

2:20 Girls’ 100 Meter Dash FINALS

2:30 Boys’ 100 Meter Dash FINALS

·         If you make the finals…

2:40 Girls’ 4x200 Meter Relay FINALS

2:50 Boys’ 4x200 Meter Relay FINALS

·         Haffey, Ruane, Skidmore, Williams alt: Vavala

3:00 Girls’ 1600 Meter Run FINALS

3:20 Boys’ 1600 Meter Run FINALS

·         P. Hally

·         Steinhoff

3:40 Girls’ 4x100 Meter Relay FINALS

3:50 Boys’ 4x100 Meter Relay FINALS

·         Lu, Haffey, Ruane, Vavala, alt: Agresta, Fresconi, Wilhelm.

4:00 Girls’ 400 Meter Dash FINALS

4:15 Boys’ 400 Meter Dash FINALS

·         Williams

·         Skidmore

4:30 Girls’ 300 Meter Hurdles FINALS

4:45 Boys’ 300 Meter Hurdles FINALS

·         Schwartzkopf

·         Filosa

5:00 Girls’ 800 Meter Run FINALS

5:15 Boys’ 800 Meter Run FINALS

·         Walker

·         Hanson

5:35 Girls’ 200 Meter Dash FINALS

5:40 Boys’ 200 Meter Dash FINALS

·         If you make the finals…

5:50 Girls’ Novice Sprint Medley

6:00 Boys’ Novice Sprint Medley

200:Rodriguez     200:White             400:Casini            800: Hally

6:10 Girls’ 4x400 Meter Relay FINALS

6:25 Boys’ 4x400 Meter Relay FINALS

Insley and any of the following: Ruane, Williams, Skidmore, Vavala, Hanson, Baldo, P. Hally, Haffey,

6:45 END OF MEET

Comments